2016-11-30 - Dni Otwarte Schroniska 10.12.2016 r.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Częstochowie serdecznie zaprasza na jubileuszowe Dni Otwarte Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie, które odbędą się dnia 10 grudnia 2016 roku w godzinach 10:00-16:00.


Podczas Dni Otwartych Schroniska będziecie Państwo mogli poznać naszą pracę, porozmawiać o historii tego miejsca, zobaczyć jak wyglądało Schronisko kilkadziesiąt lat temu, jak się zmieniało. Opowiemy Państwu co należy zrobić, aby zostać nowym Opiekunem psa lub kota. Dowiecie się także jak wygląda praca wolontariusza i jak nim zostać. Chętne osoby będą mogły tego dnia wraz z naszymi Wolontariuszami wyprowadzić psy na spacer, bądź zostać w Schronisku i spędzić czas wśród naszych zwierząt. Dodatkowo będzie możliwość skorzystania z porad lekarza weterynarii, który na co dzień opiekuje się naszymi podopiecznymi. Dla najmłodszych przewidzieliśmy m.in. konkurs plastyczny. Każdej osobie postaramy się opowiedzieć o naszych podopiecznych,  o funkcjonowaniu Schroniska, a także o jego problemach i planach rozwoju.

Obecne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie powstało w roku 1985 jako dział Zakładu Oczyszczania Miasta. Schronisko liczyło wówczas tylko 6 boksów, 2 klatki i 2 blaszane baraki służące za gabinet lekarski, biuro, kuchnię i pomieszczenia dla obsługi. Wtedy przebywało tutaj około 20 psów. W obecnym czasie w Schronisku przebywa stale około 300 zwierząt. Każdego roku znajdujemy prawie tysiąc nowych domów dla naszych podopiecznych. Zwierzęta przeznaczone do adopcji posiadają komplet szczepień p/chorobom wirusowym, p/wściekliźnie, a także są odrobaczone i odpchlone. Każdy dorosły pies i kot jest poddany zabiegowi sterylizacji.

Dnia 1 października 2016 roku minęło 25 lat odkąd częstochowski Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce prowadzi Schronisko na podstawie umowy z Urzędem Miasta Częstochowy. 
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce to ogólnopolska organizacja z tradycjami, opiekującą się zwierzętami od 152 lat, a w Częstochowie działająca już od 146 lat. Od momentu przejęcia prowadzenia Schroniska przez TOZ sytuacja zwierząt znacznie poprawiła się i przez lata systematycznie ulega poprawie. Powstały nowe budynki i pomieszczenia. Zgodnie z projektem powstaną jeszcze nowe pawilony ogólne z wybiegami, a także, dzięki funduszom pochodzącym z budżetu obywatelskiego na 2017 rok, powstaną nowe wybiegi przy budynkach.

Każdego roku Oddziału TOZ w Częstochowie  wydaje kilkadziesiąt tysięcy złotych na poprawę losu zwierząt przebywających w Schronisku. W samym 2015 roku przeznaczył dla podopiecznych Schroniska następujące kwoty:

  • ponad 40.000 zł - leki i środki medyczne
  • ok. 3.000 zł - budy i transportery
  • 71.000 zł - nowe wybiegi
  • 14.500 zł - ultrasonograf (USG)
  • 3.100 zł - sterylizator
  • 760 zł -  strzykawka do zdalnej iniekcji
  • 329 zł - myjka ultradźwiękowa do narzędzi chirurgicznych

Łączna kwota to prawie 135 000,00 zł! W 2016 roku zostało przekazanych około 40 000 zł na leki i środki medyczne, a także trwają prace nad generalnym remontem wybiegów przy boksach ogólnych, których koszt będzie wynosił około 50 000 zł.  Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Częstochowie regularnie doposaża gabinet lekarski, aby opieka weterynaryjna była coraz lepsza. Tylko w 2016 roku nasi lekarze weterynarii przeprowadzili prawie 25 000 wizyt ambulatoryjnych dla naszych podopiecznych.

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim Darczyńcom za dotychczasowe wsparcie, za każdy grosz, za każde dobre słowo, to naprawdę jest dla nas bardzo ważne i dodaje nam siły w codziennej walce o lepszy los bezdomnych zwierząt. Zapewniamy o tym, że wciąż szukamy nowych rozwiązań, aby podnieść jakość codziennego życia naszych podopiecznych. Przez te wszystkie lata ciężko pracowaliśmy, aby los naszych zwierząt zmieniał się na lepsze. Dzięki Państwa wsparciu, udało się nam osiągać bardzo wiele, jednak wciąż chcemy rozwijać nasze Schronisko.  Każdego dnia możemy liczyć na pomoc ludzi dobrej woli, zaangażowanych w niesienie pomocy bezdomnym zwierzętom, a także na ciepłe słowa na temat naszej pracy.

Z przykrością jednak stwierdzamy, że wraz z rozpowszechnieniem się portalu społecznościowego Facebook, pojawiły się pojedyncze, nieuzasadnione ataki na naszą placówkę. Niestety ataki na portalu społecznościowym, które próbują rzucić cień na Schronisko, tak naprawdę godzą tylko w bezdomne i bezbronne zwierzęta. Próbowaliśmy odpowiadać na fałszywe zarzuty, próbowaliśmy również nie reagować na bezpodstawne oskarżenia, jednak wciąż jesteśmy szkalowani na forach społecznościowych przez osoby, które bezkarnie rozpowszechniają na temat naszej działalności nieprawdziwe informacje i tym samym manipulują Państwa opinią. Zarzuty, które są stawiane pod naszym adresem nie mają potwierdzenia w rzeczywistości, o czym świadczą liczne kontrole, którym jesteśmy stale poddawani.

Szanowni Państwo, zwierzęta które do nas trafiają to zwierzęta nie tylko pozbawione domu, ale najczęściej poważnie schorowane ze względu na długotrwałą bezdomność, nieszczepione, poranione przez ludzi czy wypadki drogowe. Trafiają do nas najczęściej zwierzęta stare, albo w pierwszych tygodniach życia, które za wszelką cenę próbujemy podtrzymać przy życiu. Przypominamy, że jak każde profesjonalne schronisko w Polsce, przestrzegamy obowiązujących nas procedur medycznych dot. kwarantanny, szczepień czy sterylizacji, ponieważ tylko zdrowe zwierzęta mogą być przekazane do adopcji. Lekarz weterynarii nawet poza godzinami pracy w schronisku pełni całodobowy dyżur, aby zapewnić opiekę poszkodowanym zwierzętom.

Dotykają nas również zarzuty o zamykaniu się na wolontariat. Obecnie schronisko posiada ponad 100 porozumień wolontarystycznych, a regularnie pomaga nam kilkudziesięciu wolontariuszy. Sukcesywnie, stosownie do potrzeb, przyjmujemy nowych wolontariuszy. Pragniemy jednak podkreślić , że wolontariusz oprócz umiejętności opieki nad zwierzętami i chęci pomocy, a także musi być odporny psychicznie i radzić sobie z trudnymi emocjami. Ilu z Państwa czuje strach przed widokiem bezdomnych zwierząt błagających o miłość?

Nasze schronisko zawsze było, jest i będzie otwarte dla wszystkich osób, które chcą pomagać bezdomnym zwierzętom. Zapraszamy każdego dnia, a szczególnie na Dzień Otwarty, który odbędzie się dnia 10.12.2016 r., aby poznać nas, naszą pracę i historię tego miejsca. Zależy nam na tym, aby osoby, które nie miały innej okazji by nas poznać, razem z nami spędziły czas w Schronisku, miały możliwość wymiany poglądów, a także mogły przekazać nam swoje pomysły.

Pamiętajcie, że naszymi zwierzętami są te, których inni już nie chcą…

                                                                                      Z wyrazami szacunku,
                                                         Zarząd Oddziału TOZ w Częstochowie i pracownicy Schroniska